Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego ustalonej części pod kątem zapalenia, urazu albo zmian nowotworowych. Badany w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu automatu. Kiedy trzeba wykonać MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, dodatkowo również https://rezonans-warszawa.pl/dla-pacjenta/jak-przygotowac-sie-do-badania-rezonansem/ MRI. Wszystkie powyższe badania mają ogrom zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na odpowiednią diagnozę a później skuteczne leczenie.
Kolosalnym plusem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji głównie zastosowania kontrastów i oglądania organizmu pod kilkoma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego wybrane organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale również analizie rozległych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Mimo mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma także wady. Główną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Prędzej dostępne są RTG czy ultrasonografia. Jest ewentualność wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie alergie.

Wskazania do MRI

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się pomocny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.
Na samo badanie warto zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na badanie na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

Podczas badania chory przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które na drodze uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o strukturze organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian daje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd tak ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like