Ortopeda: lekarz, który leczy pacjentów z wrodzonymi lub ostrymi problemami ze stopami. Ortopedzi leczą również ciężkie urazy stóp i nóg. Czasami ortopeda ortopeda.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej: Lekarz, który zapewnia podstawową opiekę w przypadku chorób ogólnych, dolegliwości i urazów. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej stosuje szeroką gamę metod leczenia ciała. Te sposoby obejmują interwencję, praktykę rodzinną i społeczną, opiekę zdrowotną dla dorosłych, nagłe przypadki, choroby chirurgiczne i zakaźne. Ortopedzi są wpisani na listę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Na niektórych obszarach ortopedzi pracują pod nazwą lekarzy pierwszego kontaktu.

Ortopedzi wykonują zabiegi chirurgiczne mające na celu korygowanie nieprawidłowości kostnych, takich jak złamania, przepukliny krążka międzykręgowego, wysunięcie stawów, zapalenie stawów, bóle mięśni i kaletki. Wykonują również operacje mające na celu korektę nieprawidłowości strukturalnych w organizmie, które ograniczają mobilność. Wymiana stawu i operacja stawu biodrowego to dwa takie zabiegi powszechne w ortopedii. Ortopedzi pomagają także w tworzeniu planów rehabilitacji pooperacyjnej dla pacjentów po kontuzji. Obejmuje to artroskopową operację kolana, operację ostrogi piętowej, operację zwichnięcia, usuwanie odcisków i modzeli oraz oczyszczanie bolesnych ran. Czynności te stanowią część podstawowej opieki zapewnianej przez ortopedy.

Ortopeda ma możliwość wykonywania delikatnych zabiegów chirurgicznych, które wymagają wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy. Używają narzędzi takich jak lasery i maszyny chirurgiczne, a nawet mogą używać noża do przecięcia i uszczelnienia rany. W zależności od ciężkości urazu ortopedzi wykonują poważne operacje, takie jak endoprotezoplastyka stawu, stawu biodrowego lub artroskopii kości i stawów.

Urazy kości i stawów są bardzo częste. Większość operacji ortopedycznych wykonywana jest ambulatoryjnie. W dniu zabiegu pacjent będzie przebywał na oddziale ambulatoryjnym ze specjalnymi łóżkami i pełnym programem leków, w tym przeciwbólowych i innych środków znieczulających. Ortopeda może być zmuszony do skierowania do oddziału urazowego w celu nagłego leczenia.

Typowe wyposażenie ortopedów obejmuje aparaty rentgenowskie, odlewy gipsowe, rękojeści gipsowe oraz stoły ortopedyczne. Zdjęcia rentgenowskie odgrywają istotną rolę w diagnozowaniu wszelkich problemów w przestrzeni stawowej. Promienie rentgenowskie ujawnią wszelkie nieprawidłowe wzrosty kości lub pogorszenie kości z powodu infekcji. Odlewy gipsowe odgrywają ważną rolę, pomagając chirurgowi w określeniu ciężkości złamania i miejsca uszkodzenia stawu. Stoły ortopedyczne używane przez chirurga w celu ułatwienia ruchu kości i ułatwienia wykonania przeszczepów kostnych w razie potrzeby.

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji ortopedycznej pacjent musi przejść kilka testów i badań diagnostycznych.

Testy te pomogą w ustaleniu prawidłowej diagnozy i zaleceniu odpowiedniego zabiegu chirurgicznego ortopedycznego. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub zwichnięcia układu mięśniowo-szkieletowego, chirurg ortopeda użyje filmu rentgenowskiego do zbadania stawów i kości w ruchu i zastosuje odpowiednią diagnostykę, taką jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Wizyta u specjalisty ortopedy ma wiele zalet. Pacjenci, którzy szukają tego rodzaju opieki medycznej, mają lepsze wyniki niż ci, którzy odwiedzają tradycyjnych lekarzy z powodu chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W rzeczywistości wielu pacjentów wybiera kręgarzy zamiast innych pracowników służby zdrowia, gdy mają problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, które powodują szereg bólu lub dyskomfortu.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie chodzą do ortopedy, jest złagodzenie bólu i poprawa zakresu ruchu funkcji stawów. Chirurdzy ortopedzi często wykonują artroskopię lub całkowitą wymianę stawu biodrowego. Powodem tego jest leczenie schorzeń, takich jak złamania szyjki kości udowej, które nie reagują na leczenie zachowawcze. Podczas zabiegu chirurg ortopeda wkłada metalowe wkładki do kości stawu. Ma to na celu usunięcie uszkodzonej tkanki kostnej i uwolnienie stawu do zmiany pozycji, rehabilitacji i poprawy zakresu ruchu.

Inne problemy, które chirurg ortopeda może leczyć podczas operacji ortopedycznej, obejmują urazy spowodowane upadkami, wypadkami sportowymi i wypadkami samochodowymi. Tego typu urazy często wymagają artroskopii lub całkowitej wymiany stawu biodrowego. Dzięki ortopedii pacjenci mogą bez opóźnień powrócić do swoich codziennych czynności. Ortopedzi mogą wykonywać szeroką gamę zabiegów na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym korekty kręgosłupa i operacje wymiany stawów.

Ortopedzi zapewniają również wiele zabiegów niezbędnych w przypadku urazów. Zespół bolesny jest jednym z najczęstszych schorzeń spowodowanych urazem układu mięśniowo-szkieletowego. Ortopeda może zdiagnozować ten stan i przepisać ortezy, które pomagają złagodzić ból i zapobiegają dalszym uszkodzeniom kręgosłupa i nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like